Επίσκεψη στο θεματικό πάρκο «Ηρακλής ? Οι 12 Άθλοι»

ΧάρτηςΗ ΔΕΘ-Helexpo υλοποιεί το μυθολογικό θεματικό πάρκο, για τον πιο σημαντικό ήρωα της ελληνικής μυθολογίας, τον Ηρακλή και τους Άθλους του.

Είναι ένα από τα σημαντικότερα τμήματα της ελληνικής μυθολογίας, με τους θεούς, τους ημίθεους, τις νύμφες, τα θηρία, τους θνητούς, τις πλεκτάνες, τις διαμάχες και τα κατορθώματα, που ενέπνευσαν και συνεχίζουν να εμπνέουν την παγκόσμια λογοτεχνία. Οι 12 Άθλοι του Ηρακλή παρουσιάζονται με ρομποτικά, τρισδιάστατα εκθέματα πλήρως θεματοποιημένα και ειδικά σχεδιασμένα, ώστε να διαθέτουν κίνηση και ήχο. Είναι ένα ταξίδι στον χώρο και τον χρόνο.

Την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου, οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας πραγματοποίησαν ένα διασκεδαστικό, εκπαιδευτικό και βιωματικό ταξίδι στο μακρινό παρελθόν και ανακάλυψαν έναν προς έναν, όλους τους γνωστούς, αλλά και άγνωστους μύθους με πρωταγωνιστή τον Ηρακλή, ο οποίος καθιερώθηκε ως ο μεγαλύτερος ήρωας της Αρχαίας Ελλάδας, ταυτίζοντας το όνομά του με τις έννοιες “ευρηματικότητα”, “δύναμη”, “ανδρεία”, “γενναιότητα”, “ευφυΐα”.

[flgallery id=5 /]

12 ΑΘΛΟΙ ΗΡΑΚΛΗ - ΚΟΛΑΖ