Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2019

6ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (ΜΦΡ) αποτελεί μία πρωτοβουλία του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με τη συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας, της  Δ/νσης Β/θμιαςΕκπ/σης Δ. Θεσσαλονίκης, του Δήμου Νεάπολης – Συκεών και Καθηγητών του Α.Π.Θ. και του ΠΑΜΑΚ. Βασικοί παιδαγωγικοί στόχοι της διοργάνωσης αποτελούν η ενθάρρυνση των μαθητών στην ενασχόληση με την κατασκευή και τον προγραμματισμό αυτοσχέδιων ρομποτικών κατασκευών, στην ομαδική εργασία, στην ανάληψη πρωτοβουλιών, την καινοτομία και την ευρεσιτεχνία, μέσα από την ανακαλυπτική μάθηση. Οι μαθητές της Ε’ τάξης διακρίθηκαν για την ευρεσιτεχνία τους.

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Το χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας, έγινε την Τετάρτη 18/12/2019, με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών και των μαθητών των τάξεων Γ, Ε και ΣΤ’. Μαθητές και εκπαιδευτικοί με δημιουργική διάθεση δημιούργησαν όμορφες χριστουγεννιάτικες κατασκευές. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των μαθητών μας που ανταποκρίθηκαν με χαρά στην πρόσκληση μας.

Εναλλακτικό χριστουγεννιάτικο δέντρο των ευχών

Οι μαθητές-ριες του σχολείου μας απαντώντας στην πρόσκληση του Κ.Π.Ε. Έδεσσας- Γιαννιτσών το οποίο για 5η συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιεί την καινοτόμα και δημιουργική δράση με τίτλο My alternative Christmas tree, κατασκεύασαν ένα εναλλακτικό χριστουγεννιάτικο δέντρο με ευχές και στολίδια από ανακυκλώσιμα υλικά.