Επίσκεψη στο θεματικό πάρκο «Ηρακλής – Οι 12 Άθλοι»

Χάρτης

Την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου επισκεφθήκαμε στη Θεσσαλονίκη το θεματικό πάρκο που είναι αφιερωμένο στους 12 Άθλους του Ηρακλή. Εντυπωσιακά τρισδιάστατα εκθέματα που διέθεταν κίνηση και ήχο μας ταξίδεψαν σε έναν ξεχωριστό κόσμο με θεούς, ημίθεους και διάφορα θηρία.

Ήταν μια Continue reading

Εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

28 ΟκτωβρίουΤην Πέμπτη 25 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου. Ήταν μια όμορφη εκδήλωση που περιλάμβανε κείμενα (χρονικό), θεατρική παράσταση και τραγούδια.

Την οργάνωση και επιμέλεια είχαν αναλάβει η εκπαιδευτικός και οι μαθητές της Ε΄ τάξης. Στη γιορτή παρευρέθηκαν και Continue reading

H Maria Montessori υπενθυμίζει…

M. MontessoriΤο παιδί δεν έχει το χαρακτήρα του μεγάλου σε μικρογραφία. Έχει μια δική του χαρακτηριστική ζωή με ένα δικό της σκοπό. Ο τελικός σκοπός του παιδιού θα μπορούσε να συνοψιστεί στη λέξη ενσάρκωση, πρέπει δηλαδή να ενσαρκωθεί σ αυτό η ατομικότητα. Η σημερινή εκπαίδευση αντιμετωπίζει το παιδί σαν σκλάβο που πρέπει να προσαρμοστεί στη λογική του ενήλικου. Το παιδί θάβει στο υποσυνείδητό του μια ζωή που ήθελε να την αφήσει να ξεδιπλωθεί και δεν μπόρεσε. Continue reading

Διδακτικό προσωπικό σχολικού έτους 2018-2019

TABLEAU

Διευθύντρια: Κιρκιλιανίδου Μαρία

Α/Α ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΑΞΗ/ΜΑΘΗΜΑ
1. Ζούγλα Σταματία Α ΄
2. Κασούρη Αγγέλα Β ΄
3. Ανδρεόπουλος Βασίλειος Γ ΄
4. Μανίκα Ευθυμία Δ ΄
5. Σαββίδου Μαρία Ε ΄
6. Δερματά Φωτεινή ΣΤ ΄
7. Παπαϊωαννίδου Μαρία Φυσικής Αγωγής
8. Τσουμάρα Ελένη Αγγλικής Γλώσσας
9. Υποδηματοπούλου Παναγιώτα Γαλλικής Γλώσσας
10. Τιταπούρα Ευανθία Γερμανικής Γλώσσας
11. Τζεδάκης Σοφοκλής Πληροφορικής
13. Αθανασίου Δέσποινα Καλλιτεχνικών

Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας

πυροσβεστική-Υπηρεσία-ΑλεξάνδρειαςΠραγματοποιήθηκε  την Τρίτη  9/10/2018,  στο χώρο του σχολείου, εκπαιδευτική ημερίδα –  ενημέρωση από ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Aλεξάνδρειας , πάνω σε θέματα πυροπροστασίας, πυρόσβεσης και αντιμετώπισης έκτακτων περιστατικών.

Ο Υποδιοικητής, Επιπυραγός,  κ. Γερόπουλος  Γρηγόρης, με απλό και κατανοητό τρόπο ενημέρωσε μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό για τα Continue reading

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

movement-clipart-run-2-300x300Στο πλαίσιο της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «Ας κινηθούμε» πραγματοποιήθηκαν δράσεις (από όλες τις τάξεις της σχολικής μονάδας) που συμβάλλουν στην ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες εκτός σχολείου.

Chasse au trésor! / Κυνήγι θησαυρού!

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών καθιερώθηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Είναι μία ευκαιρία να ευαισθητοποιηθεί το κοινό στη σπουδαιότητα της εκμάθησης γλωσσών και να προωθηθεί ο πολιτιστικός πλούτος της Ευρώπης.

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, αλλά και την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, η Ε΄ τάξη συμμετείχε σ’ένα Continue reading

Ημερήσια εκδρομή του σχολείου

Στις   7-6-2018,  πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας,  στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή και στο Πεδίον του Άρεως ,στη Θεσσαλονίκη

Οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΑΓΣ, «Ανακαλύπτω  το αγρόκτημα με ένα μεγάλο παιχνίδι θησαυρού».

Στην συνέχεια επισκέφθηκαν το Πεδίον του Άρεως, όπου έπαιξαν και διασκέδασαν.

.IMG_20180607_102029IMG_20180607_102108 Continue reading

Σχολική εβδομάδα εθελοντισμού για το περιβάλλον «Let’s do it Greece 2018″

Με αφορμή την σχολική εβδομάδα εθελοντισμού για το περιβάλλον «Let” do it Greece 2018″ , πραγματοποιήθηκαν από την  Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 έως και την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 ποικίλες δράσεις από το σχολείο μας για την Αειφόρο Ανάπτυξη.

Μέσω αυτών των δράσεων  οι μαθητές , υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών,εξοικειώθηκαν με τον εθελοντισμό, την συνεργασία και την υπεύθυνη στάση και συμπεριφορά προς τους συνανθρώπους και το φυσικό περιβάλλον.

DSC07501 DSC07504 Continue reading