Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2024

Διδακτική επίσκεψη στη Βεργίνα

Μια εξαιρετική διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήσαμε την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 στα δύο μουσεία της Βεργίνας (Βασιλικοί Τάφοι και Πολυκεντρικό). Με τη βοήθεια της ξεναγού μας είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε στοιχεία από τη ζωή των αρχαίων Μακεδόνων και φυσικά να θαυμάσουμε τους βασικούς τάφους του Φιλίππου και του γιου του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα ημέρα για τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς-κηδεμόνες, μικροί και μεγάλοι εντυπωσιάστηκαν.

Πρόσκληση σε διαδικτυακή Ενημερωτική Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) με τίτλο «H Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει διαδικτυακή ενημερωτική Ημερίδα Σχολικού
Γυμνάσιο», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00.
Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού, καθώς
και στους γονείς/κηδεμόνες τους. Σκοπός της είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση
όλων των ενδιαφερόμενων για τις εκπαιδευτικές επιλογές που προσφέρει το
σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα μετά το Δημοτικό.
Η ενημέρωση θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της Περιφερειακής Διεύθυνσης
Εκπαίδευσης στον σύνδεσμο www.webtv.kmaked.eu και θα παραμείνει αναρτημένη στο
κανάλι YouTube «Δράσεις ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας». Ερωτήματα θα μπορούν να τεθούν
στο chat του YouTube κατά τη διάρκεια της ημερίδας.

Τρεις…κι ο Αίσωπος

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου η θεατρική ομάδα Μικρός Βορράς επισκέφθηκε το σχολείο μας και παρακολουθήσαμε μαζί με τους μαθητές του Νηπιαγωγείου το έργο «Τρεις… κι ο Αίσωπος». Οι μύθοι του Αισώπου: «Ο καθένας με τη γνώμη του», «Η αλεπού και το λελέκι», «Ο τζίτζικας και ο  μέρμηγκας» και «Το ποντίκι και το λιοντάρι» κατέπληξαν μικρούς και μεγάλους. Μία εξαιρετική δουλειά της ομάδας «Μικρός Βορράς» που απόλαυσαν μαθητές και εκπαιδευτικοί!