Αρχείο μηνός Μάρτιος 2024

Η Ακαδημία Ρομποτικής ΠΑ.ΜΑΚ. Αλεξάνδρειας στο σχολείο μας.

Την Τετάρτη,27 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων Ημαθίας διδασκαλία- παρουσίαση από τις υπευθύνους της Ακαδημίας Ρομποτικής ,την κ. Ζίντρου Μαρία-Επιστημονική Διευθύντρια-ΒΑ, ΜΑ Ειδική παιδαγωγός-Εκπαιδεύτρια Ρομποτικής και την κ.  Πουρλιοτοπούλου Αγγελική-Εκπαιδευτικός Προσχολικής Αγωγής-Εκπαιδεύτρια ρομποτικής.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων κατασκεύασαν το robot –carousel της lego® Educationspike T.M.Essential με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους. Τα παιδιά, με την ενεργό συμμετοχή και συνεργασία τους, ενθουσιάστηκαν και απόλαυσαν την παραπάνω δράση!

Ευχαριστούμε πολύ την Ακαδημία ρομποτικής Αλεξάνδρειας!

Εκδηλώσεις 25ης Μαρτίου-Παρέλαση

Όπως κάθε χρόνο τιμήσαμε και φέτος τους ήρωες της Επανάστασης του 1821. Την Παρασκευή, 22-03-2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του παλιού διδακτηρίου, παρουσία γονέων και κηδεμόνων, έγινε η σχολική γιορτή. Η Α΄ τάξη συμμετείχε με  απαγγελία ποιημάτων και η Β΄ τάξη παρουσίασε το χρονικό. Οι μαθητές/μαθήτριες των Γ΄/Δ΄ και Ε΄/ΣΤ΄ τάξεων, με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους ετοίμασαν μια καταπληκτική γιορτή όπου παρακολουθήσαμε ιστορικά γεγονότα μέσα από δρώμενα, τραγούδια και δημοτικούς χορούς. Μέσα από τη συμμετοχή τους τα παιδιά αντιλήφθηκαν και βίωσαν στιγμές από το ηρωικό πνεύμα της εποχής του 1821.
Η συγκινητική γιορτή έκλεισε με την απαγγελία από όλους του Εθνικού μας ύμνου.

Τη Δευτέρα, ανήμερα της Εθνικής Επετείου, τα παιδιά του σχολείου μας, συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, παρακολούθησαν τη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου, ακολούθως στην πλατεία του χωριού την απόδοση τιμών και κατάθεση στεφάνων στη μνήμη των Ηρώων. Με την καθιερωμένη παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του χωριού κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου του 1821.

Κινητή Βιβλιοθήκη Βέροιας

Στις 20 Μαρτίου στις 11:30, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κινητή βιβλιοθήκη της Βέροιας. Οι μαθητές-τριες κατά τάξεις, συνοδευόμενοι-ες από τους εκπαιδευτικούς, μπήκαν στο όχημα και δανείστηκαν από ένα βιβλίο της αρεσκείας τους.

Ευχόμαστε στις/στους μικρές/ρούς αναγνώστες μας καλή ανάγνωση!!!