Δράση Κυκλοφοριακής Αγωγής

Το Αστυνομικό Τμήμα Αλεξάνδρειας, υπό τη αιγίδα της ΚΕΔΑ, πραγματοποίησε ενημέρωση με θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή και σύνθημα «ΑΠΟΚΤΩ ΠΑΙΔΕΙΑ … ΑΛΛΑΖΩ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ», στο Δημοτικό Αμφιθέατρο και στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής. Η παραπάνω δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της ενίσχυσης του συναισθήματος της ασφάλειας των πολιτών για τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων. Το σχολείο μας συμμετείχε στη συγκεκριμένη δράση στις 25/10/2022. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ποδηλατήσουν στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής με την καθοδήγηση των τροχονόμων για να μάθουν τις πινακίδες σήμανσης. Επιπλέον, έμαθαν πώς να μετακινούνται πεζοί, πώς να διασχίζουν με ασφάλεια το δρόμο, πώς να συμπεριφέρονται  ως επιβάτες και ως ποδηλάτες. Συμμετείχαν σε βιωματικά – διαδραστικά παιχνίδια, (όπως ο τροχός του Κ.Ο.Κ., ο τάπητας τροχαίας, τα γυαλιά προσομοίωσης κ.α.). Δεδομένων των τεχνολογικών απαιτήσεων της σημερινής εποχής, στη δράση συμμετέχει υποστηρικτικά η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ, με τη χρήση αντίστοιχου εκπαιδευτικού υλικού.