Τηλεδιάσκεψη με τους Ιταλούς φίλους μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου οι μαθητές της Ε΄τάξης συμμετείχαν σε μία διαδικτυακή συνάντηση με τους Ιταλούς φίλους τους από το Minervino Murge της Απουλίας. Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Έργου eTwinning “Vous avez du courrier!” (Έχετε γράμμα!) που υλοποιούν.

PROJET

Οι μαθητές άκουσαν τις παρουσιάσεις των Ιταλών και στη συνέχεια παρουσίασαν και οι ίδιοι τον εαυτό τους και τις αγαπημένες τους δραστηριότητες. Κατάφεραν να επικοινωνήσουν στη γαλλική γλώσσα κάνοντας χρήση του προφορικού, αλλά και του γραπτού λόγου (chatroom). Αντιμετώπισαν τις τεχνικές δυσκολίες που προέκυψαν επιστρατεύοντας τη μιμική και το … χιούμορ!

Eπίσης, έμαθαν τις πρώτες τους ιταλικές λέξεις και παρέδωσαν μαθήματα ελληνικών στους Ιταλούς! Επιβεβαίωσαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο το σλόγκαν μας “Φιλία πέρα απ’τον ορίζοντα”.

(O Pipifou, το περιστέρι-μασκότ του Έργου μας θα είναι περήφανος για όλους σας! Bravo, les ?l?ves!)

COURS DE GREC

Merci beaucoup, chers amis italiens, pour cette belle exp?rience! Grazie!