Επίσκεψη στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης

ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΕΥΣΗΣΤην Παρασκευή 2 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων του σχολείου στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης, το οποίο λειτουργεί η ΕΥΑΘ. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει στόχο τη γνωριμία των παιδιών με την ύδρευση της Θεσσαλονίκης από το 19ο αιώνα μέχρι σήμερα.

Μέσα από ένα σύγχρονο μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα, που υλοποιούν εκπαιδεύτριες του Τελλόγλειου Ιδρύματος Τεχνών ΑΠΘ, οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά, βιωματικά στο πρόγραμμα, ανακαλύπτουν την ευεργετική εξέλιξη της τεχνολογίας και τη βελτίωση της καθημερινότητας των ανθρώπων. Ενεργοποιούν τη φαντασία τους, “βάζουν μπροστά” τις μηχανές και αξιολογούν το πρόγραμμα μέσα από εικαστικές δραστηριότητες.

Παράλληλα το μουσείο επιχειρεί να αποτελέσει χώρο μύησης των παιδιών σε θέματα εξοικονόμησης νερού και προστασίας του περιβάλλοντος.